Kom: +48 888-775-317 E-mail: info@brylamiodu.pl
Naturalny miód Kraków

O tym jaki powstanie miód decyduje surowiec który rodzina pszczela przyniesie do ula. Jest nim zarówno nektar jak i spadź lub mieszanina obu. Nektar jest sokiem roślinnym występującym w okresie kwitnienia kwiatów. Pszczoły zbieraczki zbierają go aby finalnie wyprodukować miód nektarowy wielokwiatowy. Już podczas lotu powrotnego pszczoły  do ula odbywają się procesy chemiczno-fizyczne. 

Naturalny miód Kraków
Foto: BRYŁA MIODU

Jak powstaje najzdrowszy miód ?

Prawdziwy, naturalny miód wielokwiatowy powstaje z nektaru różnych kwiatów i roślin. Pszczoły przynoszą do ula pyłek i nektar dosłownie z możliwie dostępnych kwiatów łąkowych, polnych oraz sadów aktualnie kwitnących. „ W przeciwieństwie do miodów jednolitych gatunkowo mają bardziej urozmaicony skład chemiczny, wynikający z tego, że surowiec do ich produkcji pochodzi z niejednego gatunku roślin. To sprawi, że miody wielokwiatowe są bardziej wartościowe pod względem odżywczym i leczniczym. 

Skąd mamy pewność jakiego gatunku jest miód ?

Na podstawie analizy zawartości pyłków kwiatowych w miodzie możemy stwierdzić z jakiego nektaru został wyprodukowany miód. Tylko precyzyjne badania laboratoryjne pokazują, czy miód jest gatunkowy ( np.Wrzosowy ) czy wielokwiatowy. Prawdą jest, że łatwiej jest odebrać miód wielokwiatowy. Dlaczego ? Ponieważ, każda nieudana próba pszczelarza w odbiorze miodu z dominującą przewagą jednego pyłku pszczelego ( np. z lipy ) sprawia że powstały miód staje się automatycznie miodem wielokwiatowy. 

Jako, że wiosną kwitną inne rośliny niż latem, fachowo rozróżnia się dwa rodzaje miodu wielokwiatowego o innym działaniu zdrowotnym.

  • Miód nektarowy wielokwiatowy WIOSENNY
  • Miód nektarowy wielokwiatowy LETNI

Nazwa uciążliwe długa, ale fachowa. Wybierając słoik miodu zarówno w sklepie jak i u pszczelarza, warto zwrócić uwagę na właściwe oznakowany miód. Poprawnie sporządzona etykieta, to potwierdzenie dla konsumenta, że wybiera miód powstały z NATURALNEGO surowca.

Podsumowując

Miody wielokwiatowe ze względu na swoją pospolitość, większą dostępność i ewentualnie bardziej „prymitywne” walory smakowe, są traktowane jak te gorszego sortu, ale z naukowego i prozdrowotnego punktu widzenia, zupełnie bezpodstawnie. Co więcej miody wielokwiatowe należą do najbardziej atrakcyjnych cenowo.  Dlatego zachęcamy do większego spożywania wbrew wszelkiej opinii. 

Smacznego 🙂

M. Czekański, Miodolecznictwo, Wydawnictwo M,Kraków 2016, s. 33

Koszyk

Powrót do góry